Podsumowanie projektu - Szwecja
Podsumowanie praktyk w Malmö w Szwecji
Uczniowie Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu na zagraniczne praktyki zawodowe wyjeżdżają regularnie już od 2009 roku. 15 lat temu pierwsi uczniowie Kołłątaja wyjechali na trzymiesięczny staż do Bergamo we Włoszech, a następnie przez wiele lat młodzież odbywała staże w Turyngii, w Niemczech w ramach programów LdV oraz Erasmus+.
W sumie już ponad 500 uczniów naszego Technikum zrealizowało staże dzięki środkom unijnym.
Rok 2023 był jednak rokiem przełomowym dzięki przyznanej przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ Akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akredytacja obowiązuje na lata 2023-2027.
W ramach Akredytacji młodzież oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu mają zagwarantowane uczestnictwo w praktykach i stażach zagranicznych, w mobilnościach typu job shadowing oraz kursach zawodowych.
Dzięki realizacji akredytowanego projektu na rzecz mobilności osób uczących się i kadry, zarejestrowanego pod numerem 2023-1-PL01-KA121-VET-000136181 o nazwie „Kontynuacja dobrych praktyk w Zespole Szkół im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu” na praktykę zagraniczną do Szwecji wyjechała grupa 14 uczniów technikum
w okresie 5 listopada 2023 r. – 2 grudnia 2023 r.Projekt realizowany w terminie od 1.06.2023 r. do 31.08.2024 r. jest współfinansowany przez Unię Europejską.
Uczestnikami projektu, wyłonionymi w procesie sprawiedliwej i przejrzystej rekrutacji było 4 uczniów technikum logistycznego, 4 uczennice technikum usług fryzjerskich, 3 uczennice technikum hotelarstwa oraz 3 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Uczniowie przygotowywali się do uczestnictwa w stażach, biorąc udział w kursach
i szkoleniach zorganizowanych w szkole. Etap przygotowawczy obejmował: kurs języka angielskiego, kursy języka angielskiego branżowego, kurs kulturowy z elementami wiedzy o Unii Europejskiej, szkolenie BHP, kurs pedagogiczno-psychologiczny, zajęcia dot. wypełniania dokumentu Europass - CV oraz kursy językowe na platformie OLS.Miejscem pobytu i praktyk dla większości uczniów było szwedzkie Malmö - miasto i port położony nad cieśniną Oresund, w pobliżu Danii. Grupa została zakwaterowana w centrum miasta, w hotelu First Hotel Jürgen Kock, który zapewnił uczestnikom pyszne śniadania w formie szwedzkiego stołu, lunch oraz obiadokolacje. Podczas spotkania organizacyjnego koordynator grupy, pani Elahe Shams przedstawiła szczegóły pobytu w Szwecji, a także przekazała intersujące fakty na temat Szwecji oraz Malmö. Uczestnicy otrzymali karty Skanetrafiken umożliwiające podróżowanie transportem publicznym po tym drugim co do wielkości mieście w Szwecji, a następnie zostali zawiezieni do firm, w których mieli realizować 4 tygodniowe staże i poznali swoich mentorów oraz współpracowników.
Podczas staży uczniowie mieli szansę rozwijania niezbędnych kompetencji i umiejętności zawodowych
w zagranicznym środowisku pracy. Podnosili swoje kwalifikacje w zetknięciu z inną kulturą i nowymi warunkami pracy. Pokonali barierę językową oraz poprawiali umiejętności komunikacyjne poprzez codzienną pracę
w zagranicznych zespołach. Uczyli się otwartości i tolerancji, samodzielności, odpowiedzialności i punktualności.Młodzi logistycy pracowali w firmach Global Sweet & Drinks i ÖE Terminal w Malmö. Kinga Stasiło i Klaudia Janus
z klasy 4 TL oraz Krzysztof Skutnik z 3 TL i Daniel Makieła z 2 TL poznawali pracę magazynu, przygotowywali
i kompletowali zamówienia dla klientów, przyjmowali i wydawali towary z magazynu, sporządzali dokumentację magazynową, planowali i organizowali procesy transportowe i spedycyjne.Uczennice technikum usług fryzjerskich: Anita Sygiet i Julia Sołtysik z klasy 3 TF oraz Oliwia Pajtasz i Patrycja Miśkiewicz z 2 TF pracowały w salonach: Fashion Shower oraz Goya w Malmö. Dziewczęta wykonywały zabiegi pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz zarostu męskiego, farbowały i rozjaśniały włosy, wykonywały strzyżenie damskie i męskie oraz fryzury dzienne i wieczorowe.
Przyszli gastronomowie, czyli Estera Szlachta, Wiktoria Las i Jakub Bugaj z klasy 4 TŻ pracowali w restauracjach Icha Mochi w Lund oraz Fat Dave’s w Malmö. Przygotowywali różnorodne dania zimne i gorące oraz desery, zajmowali się obróbką produktów, przyjmowali i przechowywali żywność, oceniali jakość produktów, użytkowali sprzęt gastronomiczny oraz zajmowali się ekspedycją potraw i napojów i obsługą gości.
Aleksandra Karolczyk i Oliwia Wójcik z klasy 4 TH oraz Julia Mędak z 3 TH wykonywały czynności typowe dla hotelarzy. Pracowały w hotelach Lundia oraz Grand Hotel w Lund i przygotowywały pokoje do przyjęcia i pobytu gości, wykonywały prace związane z utrzymaniem czystości i porządku w pokojach podczas pobytu gości oraz utrzymywały czystość́ i porządek w części ogólnodostępnej i rekreacyjnej hotelu.
Uczestnictwo w projekcie to nie tylko praca i obowiązki. Podczas miesięcznego pobytu w Szwecji uczniowie mieli również okazję poznać piękne zakątki południowej prowincji Skanii. Firma EU Mobility Sverige zapewniła naszej grupie bogaty program kulturowy oraz atrakcje – aktywności umilające czas wolny w weekendy, jak np. wypad na kręgle.
Nasz Partner zorganizował wieczorny spacer po Malmö, podczas którego grupa poznawała urokliwe zakątki tego nowoczesnego i proekologicznego miasta oraz podziwiała jego zabytki, spacerując po głównym rynku oraz tzw. małym rynku Lilla Torg z XVI wieku. Uczniowie zobaczyli m.in.: XVI-wieczny Ratusz, pomnik Karola X Gustawa, Aptekę pod Lwem z pięknym wnętrzem porównywanym do apteki carskiej w Moskwie oraz „Optymistyczną orkiestrę” - rzeźby muzyków wykonane w brązie.Uczestnicy wybrali się również na wycieczkę do Kopenhagi - stolicy Danii. W programie wycieczki nie zabrakło wizytówki Kopenhagi, czyli portu Nyhavan z XVII wieku, wokół którego znajdują się różnokolorowe kamienice. Uczniowie zwiedzili również starówkę i byli na ceremonii uroczystej zmiany warty przy pałacu królowej Danii.
Niezwykle ciekawym miejscem okazał się rezerwat Kullaberg za sprawą erozyjnych formacji skalnych
o najróżniejszych kształtach. Miejsce nazwane „skańskim końcem świata” to prawdziwy raj dla miłośników przyrody.Grupa z Kołłątaja odwiedziła również Muzeum Techniki, w którym znajduje się około 15 stałych wystaw. Są to wystawy przyrodnicze, motoryzacyjne, morskie, historyczne i techniczne. Zwiedzono również Malmö Castle – muzeum i wystawy z egzotycznymi gatunkami zwierząt.
Wszyscy uczestnicy zgodnie potwierdzają, że praktyki zagraniczne były dla nich nie tylko wspaniałą przygodą, ale też prawdziwą lekcją życia. Udział w projekcie przyczynił się do poszerzenia horyzontów intelektualnych, osobistych i społecznych oraz do podniesienia wartości i atrakcyjności na rynku pracy jego uczestników. Zdobyte doświadczenie oraz wiedzę i umiejętności uczniowie z pewnością wykorzystają jako przyszli pracownicy
lub przedsiębiorcy.Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali opiekunowie oddelegowani ze szkoły: p. Katarzyna Maligłówka-Pająk, p. Aldona Drabek-Cebula oraz p. Artur Zacłona.
Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymali certyfikaty podpisane przez pracodawców, potwierdzające zrealizowanie praktyki zawodowej. Szkoła przygotuje certyfikaty Europass- Mobilność, dzięki którym nabyte przez uczniów umiejętności i kompetencje nabiorą postać formalną i uznawaną przez europejskich pracodawców.
Naszym Partnerem była organizacja EU Mobility Sverige, która zapewniła zakwaterowanie, wyżywienie, miejsca praktyk, program kulturowy oraz wspaniałą atmosferę. Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi, a zwłaszcza głównemu dyrektorowi EU Mobility - pani Kamili Pisarek oraz paniom Anush Poghosyan, Elahe Shams i Karolinie Maciejewskiej za miłą i owocną współpracę.
Projekt został dofinansowany w kwocie 54 958 euro.
15